Rajkot, Gujarat
GST No. 24ABUFM6003C1ZH
Call 0794267183482% Response Rate
Send Enquiry










| Minimum Order Quantity | 21 Unit |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Cleaning Mechanism | Emery Roll |
| Capacity(Ton/Hr) | 1 Ton |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Drive Type | Belt Drive |
| Material of Construction(Contact) | Galvanized |
| Size Class | Medium |
We are engaged in offering a wide range of Marvel Wheat Cleaning Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 21 Unit |
| Cleaning Capacity | 1500 kg/hr |
| Capacity | 1200 Kg/Hr |
| No Of Screens | 4 Screens |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Weight | 1.5 Ton |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Power | 7.5 hp |
| Seed Type | Vegetable Seeds, Wheat, Pulses, Paddy, Spices, Oil Seeds, Maize |
| Cleaning Stages | Three Stage |
| Deck Material | SS Deck |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 21 Unit |
| Cleaning Capacity | 500 kg/hr |
| No Of Screens | 2 Screens |
| Machine Feed | Corn Stalk |
| Weight | 150 Kg |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Power | 1 hp |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Brand | Marvel |
| Usage/Application | Agriculture |
| Material | Galvanized |
We are engaged in offering a wide range of Seed Cleaning Plant to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 2 Unit |
| Cleaning Capacity | 750 kg/hr |
| Machine Type | Fine Cleaner |
| Capacity | 800 Kg/Hr |
| No Of Screens | 3 Screens |
| Type Of Machines | coriander seed grader |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Weight | 3 Ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
View Complete details




| Cleaning Capacity | 2000 kg/hr |
| Capacity | 2 TPH |
| Application Type | Industrial |
| Machine Type | Fully Automatic |
| No Of Screens | 4 Screens |
| Machine Function | Pre-Cleaning, Fine Cleaning, Grading & Sorting, Dehulling, Aspiration, Polishing, Cleaning, Destoning |
| Automation Grade | Automatic |
| Grain Type | Wheat |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Driven Type | Motor Driven |
We are engaged in offering a wide range of 75 HP Fully Automatic Flour Mill Plant to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
#flourmillplant
#floourmill
#marvelagrotech
#marvelagro
#automaticattachakkiplant
#seedcleaningplant
#maidafloumillplant
#marvelbrand
#automaticchakkiattaplant
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 21 Unit |
| Capacity | 4000 Kg/Hr |
| Number Of Decks | Triple Deck |
| Application | Seeds, Pulses, Wheat, Paddy, Rice, Maize |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 2 HP |
| Power Rating | 1–2 HP |
| Material of Construction | MS |
| Dust Control | With Aspirator |
View Complete details