Rajkot, Gujarat
GST No. 24ABUFM6003C1ZH
Call 0794267183485% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | upto 500 kg/rh |
| Capacity (kg/hr) | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Motor Power | 50 HP |
| Material Processed | Atta (Wheat), Maida (Refined Flour), Multigrain |
| Material of Construction | GALVENIZED |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 2 |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | industrial |
| Included Machinery | Destoner, Grader / Pre-Cleaner, Scourer, Milling Unit (Chakki/Roller), Conveyor, Sifter / Plansifter, Control Panel, Storage Tank / Silo, Elevator, Pneumatic Lifting System |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 2 Unit |
| Capacity | 500 Kg/hr |
| Capacity (per hour) | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | Chickpea (Chana Dal) |
| Motor Power | More Than 20 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Grinding Mechanism | Pin Mill |
| Grinding Technology | Pin Mill |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
View Complete details




| Capacity | 500 kg/hr |
| Capacity (kg/hr) | 500 kg/hr |
| Production Capacity | 2000 kg/hr |
| Grinding Stone Size | 24 inch |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chakki Size | 24 inch |
| Motor Power | 50 HP |
| Storage Tank | 2 Ton |
| Machine Type | Complete Plant |
| Number of Grinding Units (Chakki/Roll Body) | 2 |
We are engaged in offering a wide range of 75 HP Fully Automatic Flour Mill Plant to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
#flourmillplant
#floourmill
#marvelagrotech
#marvelagro
#automaticattachakkiplant
#seedcleaningplant
#maidafloumillplant
#marvelbrand
#automaticchakkiattaplant
View Complete details